Tüm Siparişlerinizde Ücretsiz Garantili Teslimat

Sepetiniz

Uluslararası Sertifikalar

Uluslararası Sertifikalar

Pırlantalar Dünya çapında ikiye ayrılır. Uluslararası sertifikalı pırlantalar ve açık pırlantalar (Loose Diamonds). Açık pırlantalar sadece sertifika verilmemiş yani laboratuvara girmemiş ve kriteri kesinleştirilmemiş pırlantalardır. Bu arada açık bir pırlantanın kalitesi uluslararası sertifika sahibi bir pırlantadan daha iyi olabilir.

Uluslararası sertifika bir pırlantanın pasaportudur. Yani Dünya’nın neresine giderseniz gidin o taşın verilerinin sertifikada yazanlar olduğu kesinlik kazanmıştır. Ona göre de bir piyasa değeri oluşur ve pırlanta borsası fiyatları üzerinden değerini her zaman korur. Aynı zamanda yoruma kapalıdır yani bu ne demek; pırlanta farklı ışıklarda ve farklı gözlere göre başka renklerde görünebilir. Eğer sertifikası var ise laboratuvar o pırlanta rengini bulur ve söyler bu da pırlantanın her ışıkta ve açıdaki kriterlerinin doğru olduğunu kanıtlayan belge olarak kullanılmaktadır.

 

Dünya’da pırlantaya sertifika veren 200’ü aşkın laboratuvar vardır. Bunlardan en bilindikleri;

  • GIA (Gemological Institute Of America) – (Amerika Gemoloji Enstitüsü)
  • HRD Antwerp (Hoge Raad voor Diamant) – (Elmas Yüksek Konseyi)
  • IGI (International Gemological Institute) – (Uluslararası Gemoloji Enstitüsü)

Bu laboratuvarların farkları; menşeleri ve Dünya’nın farklı yerlerinde tercihlerinin değişmesidir. Örneğin; Amerika’da daha çok GIA (Amerika Gemoloji Enstitüsü) tercih edilirken, Avrupa’da HRD ve daha doğuya gidersek IGI daha bilindik ve tercih sebebi olmaktadır. Fakat ülkemizde 3 laboratuvara da güvenip alışveriş yapabilirsiniz. Tabi burada asıl önemli olan renk, berraklık, karat ve kesimden oluşan pırlanta 4C kuralları olduğunu da lütfen unutmayınız.

Önceki yazı
Sonraki yazı